Цената за преглед и сътветното заплащане на регистратурата на Транспортна болница се отнасят единствено и само до практиката на Д-р Ивайло Начев.
Служителите на предприятията и дружествата към МТИТС , което се удостоверява със служебна карта , не заплащат направените прегледи .
Цените са за първичен преглед .При вторичен преглед , който се извършва в рамките на 15 до 30 дни след първичния, пациента не заплаща вторичния преглед . Понякога по необходимост се налагат два или три вторични прегледа до 60 дни след първичния , като за тях пациента също не заплаща . Вторичния преглед понякога е толкова важен за правилната диагноза и последващо лечение както и първичния преглед .Затова , за да бъде пациента стимулиран и без финансови притеснения свободно да идва и на вторични прегледи , от него няма да се изисква тяхното заплащане . Вторичния преглед е необходим ,дори и ако пациента се чувства напълно излекуван , защото въпреки субективното усещане за оздравяване е възможно болеста да персистира , а това се установява с изследванията и апаратурата и съответно лечението да бъде продължено.
Преглед на пациент извършен 2 месеца след предхождащ първичен преглед се таксува като първичен преглед.
ЦЕНИ: Крайната цена на прегледа и изследванията е 100 лв . Цената включва набора от изследвания / посочени по-долу , които са били необходими да се извършат :
1.Базов отоневрологичен преглед :Включва: анамнеза;при необходимост: неврологичен статус и/или УНГ статус ; отоскопия; преглед с очила на Френцел – спонтанен, позиционен и латентен нистагъм; сатокинетика – проби на Барани, стабилографско изследване, унтербергерограма : използвана апаратура–очила на Френцел, стабилограф, унтербергерограф, отоскоп.
2.Електронистагмография - постротаторни проби :Включва: изследване за спонтанни нистагмени реакции и постротаторни проби. Използвана апаратура – електронистагмограф “Тьонис“ и въртящ се стол на Барани.
3.Електронистагмография – калорични проби :Включва: термални калорични проби с 30º и 44ºC /въздушни /. Използвана апаратура–електронистагмограф “Тьонис“ и въздушен калориметър “Airstar“
4.Видеонистагмографско изследване :Включва: спонтанни и позиционни нистагмени реакции /вкл. Дикс –Халпайк/, следящи очни движения, сакадични, оптокинетичен нистагъм., калорични проби , /използвана апаратура–видеонистагмограф – VisualEyes на фирмата „Micromedical Technologies, Inc.”/
5.Изледване на вестибуларни реакции с апарат за VHIT на BioMed Jena
6.Аудиологична оценка на слуха, надпрагови проби /апарат - аудиометър - STARKY/
7.Импедансметрия на средно ухо –/импедансметър/
8.Отоскопия с микроскоп
9. УНГ преглед /отоскопия с микроскоп, фаринго и риноскопия, индиректна ларингоскопия/ .
10. Неврологичен преглед.
Отоневрологичен преглед и изследване за издаване талон за ТЕЛК - 70 лв.
Аудиометрия за ТЕЛК- / с разчитане на средна загуба на слуха в децибели / - 10 лв.
Националната Здравно Осигурителна Каса , за съжаление - НЕ заплаща отоневрологичните изследвания .
По преценка на лекаря и при необходимост , особенно при остри вестибуларни кризи / силен световъртеж, залитане , падане , гадене , повръщане / след прегледа може да бъде предложено на пациента да постъпи по спешност или планово , при нас в Клиниката за допълнителна диагностика и лечение . Като приемането се извършва по Клинична пътека № 113.2
Понякога за установяване на диагнозата на пациента се налага използването на почти целия набор от изследвания и апаратура, поради което, един преглед може да отнеме до 2 часа, тогава прегледа може да бъде разделен на два етапа и в различни дни /налагащо се поради умора или засилване оплакванията на пациента/.
Според остарели схващания и практики , преди направата на отоневрологични изследвания / свързани с провокация и натоварване на вестибуларния анализатор /се изисква от пациента няколко дни преди това да спре приема на лекарства с които се лекува . От натрупания до сега опит е установено ,че това не винаги е удачно .Още повече , че съвременните методи и апарати за изследване на вестибуларната функция са достатъчно прецизни за да може да се установи болестен процес и въпреки потискащото въздействие на приеманите лекарства . Затова , не е необходимо тяхното спиране , а решението за прекратяване приема на лекарства трябва да се обсъжди предварително с лекаря .
|